تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تبلیغات

تاریخچه صعودهای رقابتی

  تاریخچه صعودهای رقابتی

   

  اولین مسابقات سنگنوردی در اواخر دهه 1940 در اتحاد جماهیر شوروی سابق برگزار می شد. این مسابقات متمرکز بر رشته سرعت بود و تا دهه 1980 عموما سنگنوردان کشور شوروی در آن شرکت می کردند.

  دهه 1980:

  1985 - اولین مسابقه سازمان یافته رشته لید در کشور ایتالیا با عنوان اسپورت راکیا  "SportRoccia" در فضای باز  و روی سنگ طبیعی برگزار شد. برنده این مسابقه یک سنگنورد آلمانی بود و هزار تماشگر با شگفتی صعود او را تماشا کردند. این مسابقه در واقع آغاز "صعودهای ورزشی" مدرن بود. 

  1986 – دومین مسابقه سازمان یافته صعود های ورزشی باز هم با عنوان اسپورت راکیا در ایتالیا در شهرک آرکو برگزار شد. برنده مسابقه سوپر استار فرانسوی پاتریک الدینگر و هم وطنش کاترین دستیول بودند. بیش از ده هزار نفر فینال مسابقه را تماشا کردند. 7 کانال تلویزیونی و بسیاری از رسانه ها این رویداد را پوشش خبری دادند. در همین سال، فدراسیون فرانسه اولین مسابقه داخل سالن را در حومه شهر لیون برگزار کرد. بدین ترتیب ظرفیت صعودهای ورزشی و پتانسیل بالای آن آشکار شد و سنگنوردان بیشتری به این رشته ورزشی تمایل پیدا کردند.

  1988 – 1989 – فدراسیون فرانسه و شخص پال براسه، در سطح بین المللی جنبشی به راه انداختند تا اتحادیه جهانی کوهنوردی (UIAA) برگزاری مسابقات صعودهای ورزشی را به رسمیت بشناسد. این امر در سال 1988 محقق شد و در سال 1989 اولین جام جهانی سرعت و لید برگزار شد. ضمنا پال براسه کمیته جدیدی در UIAA تاسیس کرد تا رسما هیئت های داوری را آموزش دهد و مقررات مسابقات را تدوین کند. 

  دهه 1990: 

  در اوایل دهه 1990 چندین مسابقه در سطح اروپا، ژاپن و آمریکا برکزار شد. در طول این سالها تصمیم گرفته شد به منظور حفظ محیط زیست، مسابقات صرفا روی دیواره های مصنوعی انجام شود.

  1991 – اولین مسابقات قهرمانی جهان در فرانکفورت – آلمان برگزار شد. در حال حاضر این مسابقات هر دو سال یک بار برگزار می شود.

  1992 – اولین مسابقات قهرمانی جوانان جهان در بازل - سوئیس برگزار شد. مشارکت گسترده در این مسابقه نشان داد که صعودهای ورزشی تبدیل به یک ورزش محبوب برای نسل جوان شده است. 

  1997 –  به منظور تضمین اسقلال این رشته ورزشی و فراهم کردن شرایط مورد نیاز برای رشد و توسعه آن، ساختار جدیدی با عنوان "شورای بین المللی صعودهای رقابتی" در درون اتحادیه جهانی کوهنوردی ایجاد شد.

  1998 – بولدرینگ، رسما به عنوان یک رشته جدید در صعودهای ورزشی معرفی شد و اولین جام جهانی آن در سال 1999 برگزار شد.

  دهه 2000 : 

  صعود های ورزشی با گنجانده شدن در تقویم رویدادهای ورزشی در بیش از 45 کشور جهان به رشد خود ادامه داد. این رویداد های ورزشی شامل مسابقات قهرمانی جهان، قهرمانی جوانان، قاره ای، جام های جهانی و دیگر رقابت های معتبر بین المللی بود. امروزه بیش از 75 کشور جهان در این مسابقات  شرکت می کنند.

  2005 -  صعودهای رقابتی، در بازی های جهانی دویسبورگ – آلمان و نیز در بازی های سالنی آسیا راه یافت.

  2006 – اتحادیه جهانی کوهنوردی تصمیم گرفت که به حاکمیت خود در صعودهای رقابتی پایان دهد و کمک کند تا فدراسیون بین المللی جدیدی برای سامان دهی این رشته ورزشی تاسیس شود.

  2007 – در 27 ژانویه 2007 در فرانکفورت – آلمان، 48 فدراسیون کوهنوردی گرد هم آمدند و "فدراسیون بین المللی صعودهای ورزشی IFSC" را تاسیس کردند. اساسنامه و مقرراب فدراسیون جدید به اتفاق آرا تصویب شد. در 10 سپتامبر 2007 کمیته بین المللی المپیک، "فدراسیون بین المللی صعودهای ورزشی" را موقتا به عنوان یکی از اعضای جنبش المپیک به رسمیت شناخت.

  در حال حاضر 80 کشور از 5 قاره جهان عضو این فدراسیون هستند.

  دهه 2010: 

  12 فوریه 2010، کمیته بین المللی المپیک به طور رسمی و قطعی فدراسیون بین المللی صعودهای ورزشی را به عنوان عضوی از خانواده المپیک پذیرفت.

  2011 – چهارم جولای، هیئت اجرایی کمیته بین المللی المپیک، صعودهای ورزشی را در کنار 7 رشته ورزشی دیگر در شورت لیست خود برای شرکت در بازیهای المپیک 2020 قرار داد. بدین ترتیب هزاره جدید صعودهای ورزشی آغاز شد.

  2014 - کمیته بین المللی المپیک، صعودهای ورزشی را به عنوان یک ورزش نمایشی در بازی های المپیک جوانان در نانجینگ - چین انتخاب کرد.

  2015 – در ماه سپتامبر رسما پیشنهاد شد تا صعودهای ورزشی بتواند در بازی های المپیک 2020 توکیو شرکت کند.

  2016 – سرانجام در ماه آگوست و در حریان برگزاری بازیهای المپیک 2016 ریو – برزیل، کمیته یین المللی المپیک رسما پذیرفت و موافقت کرد تا صعودهای ورزشی به عنوان یک رشته ورشی جدید؛ همراه با 4 رشته جدید دیگر؛ در بازیهای اصلی المپیک 2020 توکیو شرکت کند.

  در المپیک 2020 توکیو، مطابق مقررات تعیین شده، صرفا 20 ورزشکار مرد و 20 ورزشکار زن در فرمت ترکیبی لید - بولدر - سرعت رقابت خواهند کرد. بدین ترتیب در هر یک از بخش های مردان و زنان فقط یک سری مدال (طلا - نقره - برنز) وجود دارد.

   http://www.ifsc-climbing.org/index.php/about-ifsc/what-is-the-ifsc/history


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 دي 1348 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : ورزشی ,صعودهای ,المللی ,المپیک ,مسابقات ,مسابقه ,صعودهای ورزشی ,المللی صعودهای ,المپیک 2020 ,رشته ورزشی ,صعودهای رقابتی ,المللی صعودهای ورزشی ,ات ,
  تاریخچه صعودهای رقابتی

تبلیغات


 • Ads1

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز جمعه 31 شهريور 1396

تبلیغات

پارس ایرانیک جهت سفارش تبلیغات با ایمیل زیر در ارتباط باشید
mohsen_msl@yahoo.com

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر