جستجو

تبلیغات


  تبلیغات شما در اینجا

یک کوهنورد، برنده جایزه نوبل فیزیک شد

   یک کوهنورد، برنده جایزه نوبل فیزیک شد 

  مایک کاسترلیتز Mike Kosterlitz، کوهنورد- فیزیکدان اسکاتلندی به اتفاق دو فیزیکدان دیگر انگلیسی امسال برنده جایزه نوبل در رشته فیزیک شد. او این جایزه را به خاطر کشف "خواص توپولوژیکی لایه های باریک ماده که می تواند پدیده هایی مثل ابر رسانایی را توضیح دهد" دریافت کرده است.

  مایک کاسترلیتز، این فیزیکدان نابغه، قبل از آنکه یک چهره علمی باشد یک کوهنورد و سنگنورد ماهر و با تجربه است که صعودهای درخشانی در کارنامه خود دارد. در کوهنوردی، بسیاری از اولین صعودها را انجام داده؛ در سنگنوردی به خصوص همراه با سنگنوردان ایتالیایی صعودها و گشایش مسیرهای درخشانی در دره اورکو ایتالیا داشته که امروزه از آنها به عنوان مسیرهای مرجع صعودهای کلاسیک یاد می شود. اما یک بیماری جدی مایک را از ادامه راه در کوهنوردی و سنگنوردی باز داشت و در نتیجه او همه زندگی و توجه اش را روی تدریس و تحقیقات علمی متمرکز کرد و سر انجام مفتخر به در یافت جایزه نوبل شد. قابل توجه اینکه، اعطای جایزه نوبل به مایک کاسترلیتز درجهان کوهنوردی بیشتر از جامعه علمی باز تاب داشته است.

  آیا کوهنوردی موجب خلاقیت علمی شده است یا برعکس؟

  در هر حال تردیدی نیست که جامعه کوهنوردی همواره و در همه جا یک جامعه فرهیخته بوده و خواهد بود.

  به خودمان مغرور باشیم!  

  http://www.planetmountain.com/en/news/alpinism/mike-kosterlitz-awarded-nobel-prize-in-physics.html


  این مطلب تا کنون 28 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ سه شنبه 20 مهر 1395
  منبع
  برچسب ها : جایزه ,نوبل ,کوهنوردی ,علمی ,مایک ,جامعه ,جایزه نوبل ,برنده جایزه ,مایک کاسترلیتز ,کوهنورد، برنده ,نوبل فیزیک ,کوهنورد، برنده جایزه ,
  یک کوهنورد، برنده جایزه نوبل فیزیک شد

تبلیغات


  Ads

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز یکشنبه 10 ارديبهشت 1396

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر